Naturą rodziców jest dbanie o swoje pociechy pod każdym względem. Zatem, gdy nadchodzi pierwsza wielka zmiana, jaką jest posłanie dzieciaków do szkoły, opiekunowie starają się im zapewnić wszystko, co potrzebne – przybory plastyczne, zeszyty, książki, planowanie posiłków poza domem, aż w końcu nadchodzi wybór plecaka. Wiele się mówi na temat zalet i wad podczas porównywania plecaków oraz tornistrów. Poniżej znajdują same najpotrzebniejsze informacje, przydatne przy podejmowaniu właściwej decyzji.

Komfort noszenia na co dzień

Ważnym aspektem do przemyślenia jest to, ile czasu w ciągu dnia dziecko faktycznie będzie miało założony plecak. Wiele rodziców podwozi swoje pociechy we własnym zakresie pod samą szkołę, a więc dziecko nie będzie długo obciążone zawartością torby. Jeśli dodatkowo placówka edukacyjna posiada szafki, w których wychowankowie mogą zostawić niepotrzebne książki, to czas obniża się do minimum. 

Niestety nie każdy jest w stanie zawozić swoje dzieci i wciąż wiele szkół nie oferuje szafek przystosowanych do odłożenia niepotrzebnych przyborów. W takim wypadku zaleca się pochylić nad budową plecaka i zaznajomić się, jak jego poszczególne części wpływają na komfort noszenia i zdrowie dziecka.

Na co zwracać uwagę przy wyborze torby szkolnej?

Przede wszystkim należy szukać modeli z usztywnianą ścianką, tak aby przylegała do pleców. W ten sposób kręgosłup będzie miał zapewnione odpowiednie podparcie i zostanie odciążony. Następnie trzeba zwrócić uwagę na szerokość szelek. Im szersze, tym lepsze, ponieważ ciężar zostaje wtedy bardziej równomiernie rozłożony, a nie kumuluje się bezpośrednio na ramionach. Szelki koniecznie muszą być z opcją regulacji, a dodatkowy atut stanowi poprzeczne zapięcie, znajdujące się na wysokości klatki piersiowej.

Pochylając się nad kwestią wagi i wielkości plecaka, oczywiście im lżejszy, tym lepszy. Z kolei rozważając rozmiar, należy wziąć pod uwagę budowę ciała naszego dziecka. Najważniejsze jest, żeby to jemu było wygodnie w trakcie korzystania z wybranego plecaka.

Zaleca się, aby usztywniane było również podłoże plecaka. Dzieci często nie przywiązują szczególnej uwagi do dbania o plecak i bez tego materiał może się szybko zetrzeć, sprawiając, że produkt szybko się zniszczy. Punktem, o którym nie należy zapominać, to liczba odblasków na plecaku. Jest to mała rzecz, a niejednokrotnie potrafi zwiększyć bezpieczeństwo dziecka. 


Warto zastanowić się również nad zakupem tornistra. Jest on odpowiednio usztywniony, dzięki czemu nie będzie większego problemu z utrzymaniem prawidłowej postawy, a także będzie wygodniejszy, ponieważ dzięki twardej ściance, zawartość plecaka nie będzie się wbijała w plecy osoby użytkującej. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i życzymy satysfakcjonujących zakupów!