Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju, dlatego wielu z nich decyduje się na zakup jeździków czy pchaczy. Dawniej w domach z małymi pociechami znajdowały się specjalne chodziki, które miały za zadanie ułatwiać naukę chodzenia. Zostały one jednak wyparte przez bardziej nowoczesne typy, które przynoszą o wiele więcej korzyści i dodatkowo zapewniają dziecku komfort psychiczny. Warto pokrótce wyjaśnić, czym dokładnie są te urządzenia i jakie występują między nimi różnice.

Czym są jeździki i pchacze?

Jeździk – ten rodzaj zabawki umożliwia dziecku szybkie poruszanie się, bez konieczności stałego trzymania go za rączkę i obawy, że zrobi sobie krzywdę. Są one przeznaczone dla nieco starszej grupy maluchów, które wstępnie mają opanowane poczucie równowagi. Aktualnie na rynku istnieje naprawdę wiele modeli jeździków, które zachęcają swoim wyglądem. Dzięki temu można w bardzo łatwy sposób dopasować je według potrzeb i preferencji.

Pchacz – to z kolei typ, który znakomicie sprawdzi się w przypadku dzieci poniżej pierwszego roku życia. Wiele pchaczy jest wyposażonych w dodatkowe akcesoria, np. grzechotki, tablice interaktywne czy grające pianino. Dzięki temu dziecko jest bardziej zainteresowane urządzeniem i będzie z niego chętniej korzystać. Regularne jeżdżenie pomoże w efektywnym zdobyciu i opanowaniu umiejętności chodzenia, co przełoży się na lepszą koordynację ruchową w przyszłości.

Wpływ jeździków i pchaczy na rozwój dziecka

Nieważne, czy to jeździki, czy pchacze – oba typy mają wspólny cel, jakim jest pozytywny wpływ na rozwój ruchowy dziecka. Jeżdżąc, uczy się ono odpowiednich odruchów, ćwiczy swoją koordynację, równowagę i mięśnie nóg. Wiele modeli ma wbudowane mnóstwo ciekawych dodatków, które jeszcze bardziej zachęcają najmłodszych do korzystania z tych urządzeń. Przez to zabawki do nauki chodzenia mają pozytywny wpływ na koordynację wzrokowo-ruchową. Wybór jeździków i pchaczy to nie tylko mnóstwo korzyści dla dziecka, ale również bardzo pomocne rodzicom przedmioty. Nie muszą się oni martwić o każdy ruch swojej pociechy, ponieważ w obu tych urządzeniach maluch jest bezpieczny. Może swobodnie uczyć się, poznawać swoje odruchy i otoczenie.

Jeździk dla dziecka
Zobacz jeździki dla dziecka Mercedes Milly Mally tutaj!

Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?

Przed ostatecznym zakupem warto dokładnie przyjrzeć się elementom urządzenia, jego specyfice, a także materiałom, z jakiego zostało ono wykonane. W końcu ma ono służyć małemu dziecku, dlatego musi być odpowiednio skonstruowane, tak aby zapewniało naukę, rozrywkę i bezpieczeństwo. Warto również zwrócić uwagę na koła takiego urządzenia. Powinniśmy wybrać takie urządzenie, którego koła wykonane są z gumy bądź przyjaznego domowym podłogom plastiku. Umożliwi to ciche przemieszczanie się jeździka bądź pchacza po naszym domu, a ponadto nie zniszczy naszej podłogi. Niezwykle ważne jest to, aby urządzenie zostało wykonane wyłącznie z atestowanych materiałów i nie miało w sobie żadnych ostrych elementów. Dzięki temu rodzic będzie miał pewność, że jego dziecko będzie się świetnie bawiło i uczyło.